Na cmentarzu parafialnym w Częstoborowicach znajduje się kaplica cmentarna rodziny Drojeckich ze Stryjna z przełomu XIX i XX wieku. W kaplicy, oprócz Zygmunta Drojeckiego- właściciela Stryjna (zm. 1896), zostali pochowani również: jego małżonka i siostra oraz rządca Górski.
Kaplica znajduje się na osi bramy wejściowej i stanowi centralny punkt "starego" cmentarza. Została założona na rzucie zbliżonym do kwadratu. Jest zbudowana z czerwonej cegły, nakryta dwuspadowym dachem o łukowo wygiętych połaciach, krytych ceramiczną dachówką karpiówką, ułożoną w rybią łuskę. Na zewnątrz kaplica jest nieotynkowana (zwraca przy tym uwagę dobra jakość zarówno cegły zastosowanej do wykonania elewacji, jak i połyskliwej, ciemnobrązowej dachówki). Boczne elewacje zwieńczone są gzymsami z ceglanych kształtek (formowana cegła użyta została także w pozostałych partiach gzymsowań: wyodrębniających cokół i podkreślających ostrołuki szczytów elewacji frontowej i tylnej, oraz w obramieniach otworów okiennych i drzwi). Otwór wejściowy został umieszczony w płytkiej, w części otynkowanej wnęce, stanowiącej tło inskrypcji w brzmieniu „GRÓB DROJECKICH”. Przed dwuskrzydłowymi, drewnianymi, płycinowymi drzwiami umieszczona została ozdobna krata z herbem Korczak, wykonana techniką kucia i odlewu. Ponad wejściem, w szczycie umieszczono w płytkiej, okrągłej wnęce pełnoplastyczną głowę Chrystusa. Elewację wieńczy kuty krzyż. Jednoprzestrzenne wnętrze jest otynkowane, przesklepione kolebką o podwyższonej strzałce. Krypta grobowa pod kaplicą dostępna jest przez prostokątny otwór, zamknięty drewnianą klapą. Wystrój wnętrza pochodzi z okresu budowy kaplicy; jest to kamienny ołtarz składający się z jednostopniowego podestu, mensy wypełnionej trzema ostrołukowymi płycinami i masywnego krzyża. Posadzka jest wykonana z płytek ceramicznych. Otwory okienne doświetlające wnętrze wypełnione są witrażami z motywem plecionki (jednego witraża brak). Witraż w oculusie szczytu północno-wschodniego, wieńczącego elewację tylną, przedstawia Matkę Bożą w otoku czterolistnym.
Kaplica, oprócz ww. wyróżniających ją cech określonych mianem stylu okrągłołukowego, posiada cechy architektury neogotyckiej: jest to ostrołukowa forma sklepienia i dostosowane do niej ukształtowanie połaci dachowych i szczytów elewacji frontowej i tylnej, a także dekoracja mensy wykonanego z piaskowca ołtarza.
Grobowiec wpisany do rejestru zabytków.
źródło: WIADOMOŚCI KONSERWATORSKIE WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO, ROK 2014