Kapliczki przydrożne


1) Rybczewice - "Św Jana"- murowana z kamienia, otynkowana, czworoboczna, od frontu otwarta arkada o łuku półkolistym, spływającym na przyścienne filarki. Zwieńczona trójkątnym frontem, wnętrze przesklepione kolebkowo. Daszek  dwuspadowy, kryty gontem. Wewnątrz na kamiennym postumencie znajdowała się ludowa rzeźba św. Jana Nepomucena lecz ją skradziono. Św. Jan Nepomucen był patronem mostów, przepraw, opiekunem życia rodzinnego,  orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Obecnie uznawany za  patrona ratowników. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił  pola i zasiewy przed powodzią ale również i suszą, dlatego figury św. Jana Nepomucena (Nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w  sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i  kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg. Obecnie w kapliczce znajduje się figura Matki Bożej.

2) Pilaszkowice - Matki Bożej (dawniej Św. Mikołaja - figura z XVIII w. została skradziona w latach 90-ych) - murowana z kamienia, otynkowana, z II poł. XVIII w., późnobarokowa. Na rzucie prostokąta, otwarta z trzech stron arkadami, od  frontu zwieńczona trójkątnym szczycikiem, daszek dwuspadowy. Wewnątrz  sklepienie kolebkowo-krzyżowe spływające na potrójne pilastry; w ścianie tylnej wnęka zamknięta  półkoliście.  

3) Bazar - Św. Jana Nepomucena, murowana z kamienia, otynkowana, z XVIII/XIX w., barokowo-ludowa. Na rzucie kwadratu, otwarta z trzech stron arkadami. Wnętrze sklepione kolebką krzyżową spływającą na narożne pilastry, daszek namiotowy. We wnętrzu ludowa rzeźba św. Jana Nepomucena. 

4) Zygmuntów - kapliczka murowana z kamienia, otynkowana

5) Pilaszkowice (w parku podworskim) - figura Matki Bożej na murowanym postumencie, z okresu międzywojennego.



Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.